MR

MR veya MRG olarak adlandırılan Emarın açılımı Manyetik Rezonans Görüntüleme’dir.
Yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici ve en zararsız (x-ışını,radyasyon olmayan) herhangi bir ağrıya neden olmayan bir tani tekniğidir.
MR NEDİR:
Vücudun herhangi bir bölgesinin kesitsel olarak görüntülenmesidir. MR cihazı dev bir mıknatıstan oluşmaktadır x ışınları kullanmaz radyasyon yoktur, elektromanyetik ve radyo dalgaları ile görüntüleme yapar. İnceleme sırasında mutlaka hareketsiz durmanız gerekmektedir.
NASIL ÇEKER:
Hasta güçlü elektromanyetik  içeren bir silindirin içinde yatarken vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek görüntüleme işlemini gerçekleştirir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve çekilen alanın oldukça kaliteli resmi elde edilir. Radyologlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler.
Bazı bölgelerin emar çekiminde daha ayrıntılı görüntü için “Kontrast Madde” denen bir sıvının damar yolundan verilmesi gerekebilir.
ÇEKİM SÜRESİ:
MRG incelemesi için cihazda 5 ile 60 dakika kadar kalmak gerekebilir. Sürenin değişkenliği incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır. Yeni teknoloji cihazlarda Acil Servis Hızında Tetkik yapılmaktadır: Bir beyin emarının 3-4 dakikada çekildiği sistemde mükemmel görüntü kalitesinde çekimler son derece hızlı yaplıyor. Eski emar sistemlerinde 30-45 dakika süren standart çekimler 5-10 dakikada tamamlanıyor.
Maksimum Hız ve Uygulama Konforu ile “EMAR Korkusu”na Son!
Manisa Devlet Hatanesi MRG Merkezi’nin; kısa çekim süreleri aydınlık ve ferah çekim bölümü kapalı yer duygusunu yok ederek hastayı rahatlatıyor. Sunduğu konforlu tetkik ortamı ile bazı hastalarda görülen “EMAR Fobisi”ni de ortadan kaldırıyor.
Hasta tetkik esnasında çekimi yapan teknisyen ve refakatçısıyla rahat şekilde konuşabiliyor. Ayrıca gelişmiş tasarımı refakatçinin hastanın yanında kalabilmesine de imkân tanıyor.

NASIL VE HANGİ AMAÇLA YAPILIR:
MRG (Emar) ile kemiklerin içini dahi görüntülenir. Kafatasının içine bakıp beyin tümörü varlığı tespit edilebilir. Sinir kılıflarını inceleyip multiple skleroz bulgularını araştırmak beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek gibi karışık ve zor işlemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca kaslar, bağlar, kan damarları, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organlar net olarak görüntülenir. MRG beyin yapısını da değerlendirebildiğinden ruhsal bozuklukların incelenmesi içinde kullanılabilir. Elde edilen görüntüleri değerlendiren bir radyolog bilgisayar aracılığıyla ek bazı işlemler yaparak daha detaylı ve farklı bilgiler elde edilebilir. MRG ile insan vücudu bir elmayı dilimler gibi incelenebilir. MRG’nin tanıya yardımcı olan özellikleri yanında ek olarak işlem için hastanın hastanede kalma zorunluluğunun olmaması hastanın rahatsızlık duymaması ve radyolog doktorun sonuçları klinisyenlere hemen bildirebilmesi gibi yararları da vardır. MRG çağımızda beyin ve omurilik hastalıkları ve patolojilerinin görüntülenmesinde en değerli görüntüleme yöntemidir.
HANGİ HASTALARA UYGULANAMAZ:
MR cihazda çok yüksek güçte mıknatıs (elektromanyetik etki) bulunması sebebiyle bazı hastalarda kullanılamaz. Bunlar vücudunda mr uyumsuz metal protez, kalp pili, metal kalp kapakçığı, beyin sinirlerine klips takılanlar ve iç kulak protezi bulunan hastalara MR uygulanamaz. çünkü MRG’nin mıknatısı bu metalleri yerinden oynatabilir. Eğer bunlardan biri var ise doktorunuzu muhakkak uyarınız. Doktorunuz mrg isteğinde bulunurken bunu gözardı etmeden protezinizin mrg uyumlu olduğunu belirtmelidir.
BEBEKLERE EMAR ÇEKTİRMENİN BİR ZARARI VAR MIDIR ?
Yeni doğmuş bebeklerden,bütün yaştaki hastalara emar tetkikleri yapılabiliyor. Emar tetkiklerinin bugüne kadar bulunmuş hiçbir yan etkisi yoktur. Sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir

HAMİLELER EMAR ÇEKTİREBİLİR Mİ?
X-ray ışını ve radyoaktif madde kullanılmaksızın gerçekleştirilen Emar çekimi herhangi bir yan etkisi olmayan tekrarlanmasında hiçbir sakınca bulunmayan sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir.
Uzman doktorların istemesi durumunda MRG Merkezimizde ana karnındaki bebeklerin de emar çekimleri yapılmakta ve konusunda uzman radyologlarımız tarafından bu tetkikler değerlendirilmektedir.
Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bu özelliğiyle de çok küçük bebeklerde ve hamilelerde bile ( hamileliğin ilk üç ayında mutlak bir gereklilik olmadıkça tercih edilmez) tanısal amaçla güvenle kullanılabilen bir yöntemdir
MRG vücudun değişik bölgeleri için değişik amaçlarla uygulanabilir. Migren, baş ağrılarında, nörolojik rahatsızlıklarda, beyin tümöründen şüphelenilen hastalarda, epileptik nöbet geçiren hastalarda, göz, kulak, çene eklemi problemi olan hastalarda, omurga problemi, disk kaymaları ve disk fıtıklarında, omuz, diz gibi eklemler ve bağların değerlendirilmesinde, spor yaralanmalarında, kalp hastalıklarında, göğüs ve karın iç organ rahatsızlıklarında, kemik yapı rahatsızlıklarında MRG değerlendirme yapılabilir.