Radyoloji

Tanıtım: Radyoloji servisi hastane içerisinde Acil servis arkasında hizmet vermektedir. Servis bünyesinde 1 adet Bilgisayarlı Tomografi (BT) cihazı, 1 adet  Mammografi cihazı,1 adet kemik dansitometri cihazı,1 adet c kollu dijital röntgen cihazı, 3 adet CR ile dijitalize edilmiş (1 adet acilde olmak üzere, 1 adette muradiye polk. olmak üzere )7 adet konvansiyonel röntgen cihazı, 1 adet portabl röntgen cihazı, (1 adet Muradiye polk. olmak üzere ) 6 renkli dopler özelliği bulunan Ultrasonografi cihazı bulunmaktadır.

Halen radyoloji servisinde 7 adet Radyoloji Uzmanı  , 29 adet  Röntgen Teknisyeni , 1 adet Hemşire, 2 adet Tıbbi sekreter ,  2 adet hizmetli olmak üzere 46 personel görev yapmaktadır.


Bölümümüzde yapılan görüntüleme çalışmaları ve girişimsel işlemler :
- Bilgisayarlı tomografi (BT)
- Ultrasonografi (US)
- Mamografi
- Röntgen
- Kemik dansitometri

Röntgen çekimleri
Günümüzde, tüm hastane ve sağlık kurumlarında; vazgeçilmez ve temel bir teşhis aracı olan, ayrıca; radyoloji biliminin başlangıç ve temel enstrümanı sayılan röntgen cihazları ile x ışınları kullanılarak vücudun değişik bölgelerinin görüntülenmesidir.
Röntgen filmlerini çektirmek için Radyoloji servisinde kayıdınızı yaptırıp sıranızı almanız gerekmektedir.

Röntgen  çektirmeden önce bilmeniz gerekenler
Röntgen filmlerinde kullanılan x-ışınları gebeler ile halen gebe olma olasılığı bulunanlar için zararlıdır. Böyle bir durum varsa filminizin çekilmesinden önce sekreterleri ve röntgen teknisyenlerini uyarınız

Röntgen sonuçlarını ne zaman alacaksınız?
Röntgen çekildikten 20 dk  sonra muayene olduğunuz poliklinik doktorunun bilgisayarına gönderilecek ve orada depo edilecektir.
Röntgen çekiminiz sırasındaki uyumunuz ve yardımınız kendi sağlığınıza yönelik en fazla katkıyı sağlamamız için çok önemlidir. İşbirliğinize teşekkür ederiz. Geçmiş olsun!