Kemik Dansitometri

1)     Kemik yoğunluğu ölçümü nedir?               

Kemik yoğunluğu yaş, cinsiyet ve vücut ağırlığına göre değişir.
Osteoporoz özellikle belli bir yaş grubunda sağlığı tehdit eden önemli bir sorundur ve kemiğin yoğunluğunun bilinmesi, istenmeyen sonuçlardan kaçınmanın ve tedbir almanın en iyi yoludur. Bu amaçla çift enerjili röntgen tekniği ya da x ışını absorbsiyometri diye adlandırılan bir teknik kullanılır. Sonuçlar radyologlar tarafından normal değerler ile kıyaslanır. Bu işlem sırasında çok az miktarda radyasyon kullanılır.
Kemik dansitometri kemik mineral yoğunluğunu değerlendirmede standart bir yöntemdir. Kemik kaybının çabuk ve ağrısız ölçümünü sağlar,  Ölçümde sıklıkla kalça ve bel kemiğinin alt bölümü kullanılır.

2)     Kemik  yoğunluğu  ölçümü nasıl  yapılır?

Tetkik Radyoloji kliniği içindeki ilgili odaya müracaat edilir. O anki hasta durumuna göre alınır ve sizden soyunmanız,   bir  hasta   önlüğü  giymeniz  istenecektir. Daha  sonra  röntgen  ışını  gönderen bir  masaya uzanacaksınız  üstünüzde  de  bir  görüntüleme  cihazı  olacaktır. Masa  üzerinde  hareketsiz  yatılır. Herhangi bir  enjeksiyon  yapılmaz ve inceleme ağrısızdır. İnceleme, türüne  göre  değişmekle  birlikte , en fazla 20 dakika  sürer. Bu süre kullanılan cihazın gücüne  ve  vücudunuzun  incelenecek  bölümlerine  bağlıdır. Doktorlar  çoğu  kez osteoporoza  bağlı  kırıkların  daha  sık  olduğu  omurga  ve kalçanızdaki  kemik  kaybını  saptamaya  çalışacaklardır. Alt  omurganız  ve  kalça  kemiğinizin  düzleştirilmesi için inceleme sırasında  bacaklarınız özel bir yastıkla  desteklenebilir ve  size daha iyi bir  görüntü için  teknisyen  tarafından  bazı  pozisyonlar  verilebilir. Kullanılan  radyasyon  miktarı  bir akciğer  filminin  onda biri gibi  aşırı  derecede küçüktür.