Haberler

Romatoloji Uzm.Dr.Özgül S. Gündüz’ün Romatoloji hakkıdaki paylaşımı

 Hastanemiz Romatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Özgül Soysal Gündüz’ ün Romatoloji ve erken tanı hakkındaki paylaşımı

 

Romatoloji, özellikle kas iskelet sistemini tutan hastalıkları inceleyen bir bilim dalıdır. Ancak romatizmal hastalıklar yalnızca kas iskelet sistemi ile sınırlı kalmaz. Vücudumuzdaki diğer organlar ve sistemler de zaman zaman etkilenebilmektedir. Bu yönüyle multisistemik hastalıklar grubuyla ilgilenmektedir.

Romatoloji Uzmanı (Romatolog) Kimdir?

Romatolog; romatolojik hastalıklar adı verilen çok sayıda hastalığın tanısını koymak ve tedavisini düzenlemek için eğitim almış uzmanlardır. 

Ülkemizde romatoloji uzmanlık eğitimi nasıldır?

Ülkemizde romatoloji uzmanı olmak için; 6 yıl süren tıp eğitiminden sonra 4 yıl süreyle iç hastalıkları uzmanlığı eğitimi, sonrasında da 3 yıl süreyle romatoloji uzmanlığı eğitimi alınması gereklidir. Yani kesintisiz yapıldığında en az 13 yıl süren bir eğitimden sonra romatoloji uzmanı olunmaktadır. Ülkemizde hem erişkin, hem de çocuk hastalıkları için ayrı ayrı romatoloji uzmanlık eğitimi verilmektedir. 

 Romatologlar hangi hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilidirler?

En sık görülen romatizmal hastalıkların adı ile belirtilecek olursa; Romatoid artrit, ankilozan spondilit, sedef romatizması, behçet hastalığı, ailevi akdeniz ateşi, sistemik lupus eritematozus (SLE), gut, skleroderma, çocukluk çağında başlayan romatizmal hastalıklar, sjögren sendromu gibi daha bir çok romatizmal hastalığın tanı ve tedavisi romatologlar tarafından yapılmaktadır. Bu hastalıklar vücudun sadece belirli bölgelerini değil, bir çok farklı organı tutabilen sistemik hastalıklardır. Bu nedenle romatologlar, bu hastalıkların tedavi ve takiplerinin yönetimi konusunda uzmanlaşmış kimselerdir. 

 Romatizmal hastalıkların erken tanısı neden önemlidir?

Erken dönemde tanısı konmuş ve uygun bir şekilde tedavi edilmiş bir çok romatizmal hastalığın ilerlemesini geciktirmek hatta önleyebilmek mümkün olabilmektedir. Romatizmal hastalıkların başlangıcında doğru tanı konması ve uygun tedavi başlanması önemlidir. Başlangıçta yapılan uygun tedavi hastanın sonraki yaşamı için çok önemlidir. Erken tanı ve uygun tedavi ile sakatlık gelişimini, çalışma ile ilgili kısıtlılıkları, hastalığa bağlı tıbbi ve ekonomik maliyetleri azaltmak mümkün olabilmektedir.

 Romatizmal hastalıkların takibi neden önemlidir?

Romatologların temel hedefi romatolojik hastalıkların tanısını erken koymak, takiplerini düzenli bir şekilde yapmaktır. Romatizmal hastalıkların bir çoğu kronik (süregen) hastalıklardır. Bu nedenle belirli aralıklarla takipleri gereklidir. Takipler sırasında hem hastalığın seyri, hem de verilen tedavinin etkinliği değerlendirilir. Takipte hastanın tedavisinde yapılacak değişikliklerin yanısıra tedavi ile ilişkili bir  yan etki olup olmadığı da kontrol edilmektedir.

 

Haber Listesine Geri Dön