Haberler

Manisa Devlet Hastanesinde Kornea Nakli

Türkiye’de sadece üç büyük kentte uygulanan kornea nakil yöntemi Manisa Devlet Hastanesinde başarıyla yapıldı. Manisa Devlet Hastanesi Göz Doktoru İlker Biçer tarafından ilk kez gerçekleştirilen nakil sayesinde 80 yaşındaki Bahriye Doğan göz sağlığına kavuştu.

 

Türkiye’de 40. Göz Bankası olan Manisa Devlet Hastanesi bünyesindeki göz bankası, 5 buçuk ay önce 200 bin lira harcanarak hizmete girdi. Manisa Devlet Hastanesi bünyesindeki göz bankasının ilk nakli yaklaşık 6 aydır kornea bekleyen 80 yaşındaki Bahriye Doğan’a yapıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren operasyonla korneanın iç kısmına 20 mikron inceliğinde bir doku parçası nakledildi. Türkiye’de İstanbul, İzmir ve Ankara’da uygulanabilen kornea nakil yöntemini başarıyla gerçekleştiren Manisa Devlet Hastanesi Göz Bankası Müdürü Göz Doktoru İlker Biçer, Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Leyla Ölçer ile birlikte Türkiye’de son yıllarda yeni kullanılmaya başlayan nakil yöntemi hakkında bilgi verdi.

 

MANİSA’DA İLK KEZ UYGULANDI

Uygulanan yöntemle dikişsiz bir operasyon gerçekleştirdiklerini dile getiren Biçer, “Manisa Devlet Hastanesinde 2 yıl önce planlanan Göz Bankası geçen Haziran ayında resmi olarak açılışı yapıldı. Bahriye teyzemiz yaklaşık 6 aydır takip ettiğimiz bir hastaydı. Kendisi katarak ameliyatı sonrasında gelişen kornea ödeminden dolayı takibimizdeydi. Gözünde bulanık görmesinin yanında batma ve kanlanma sıkıntıları mevcuttu. İlk yaptığımız bu kornea nakli tam olarak yapılan bir nakil değil, korneanın kısımlarından bir tanesi dikişsiz bir şekilde bir nakil uyguladık. 2011 yılından beri gelişmekte olan bir tekniği Manisa Devlet Hastanesi bünyesinde ilk defa uygulamış olduk. Bu teknik sadece Türkiye’de İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere 3 büyükşehirde uygulanabilmektedir. Manisa’da böyle bir cerrahi operasyonu uygulamış olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

“RET RİSKİ YÜZDE BİR”

Uygulanan yöntemin önemine dikkat çeken Dr. Biçer, şöyle konuştu: “Bu tekniğin şöyle bir avantajı var. Klasik kornea nakli ameliyatlarında iyileşme süreci oldukça uzun sürüyor. Hastamızın istediğimiz görme seviyesine gelmesi yaklaşık 1 yıl sürmektedir. Bir yıl süresince hastanın damla kullanması gerekiyor. Oysa uygulanan bu yeni teknik ile korneanın tamamını değil, iç kısmında 20 mikron inceliğinde bir doku parçasını sadece naklediyoruz. Bunu çok küçük bir kesiden yaptığımız için hastamızın gözüne dikiş uygulamamız gerekmiyor. Böylece hastamızın iyileşme süresi kısa sürüyor. Hastamız bu şekilde bir hafta sonunda isteğimiz görme seviyesine yaklaşabiliyor. Bir ay kadar damla kullanması yeterli olabiliyor. Bu yeni teknikle korneanın dokusunu gözün ret riski oldukça düşük. Standart bir tam kat kornea naklinde yüzde 10 oranında ret riskiyle karşılaşılabilir. Bu cerrahi operasyonda ret riski yüzde 1 civarındadır. Teyzemize de böyle bir operasyon uyguladık.”

 

“DÖRT BİN HASTA KORNEA BEKLİYOR”

Kurulan Göz Bankası’yla birlikte kornea nakillerini arttırmayı hedeflediklerinin altını çizen Dr. Biçer, “Bankada amacımız temin ettiğimiz dokuları yönetmelikte belirtildiği gibi önce kendi ihtiyaçlarımızda kullandıktan sonra, ihtiyacı olan diğer hastanelerimize de dağıtımını yapabileceğiz. Burada elde ettiğimiz korneaları lamellerine ayırabileceğimiz için katmanlarını ayrı ayrı kullanıma sunmayı planlıyoruz. Yaptığımız nakil sayılarında artırmayı planlıyoruz. Öncelikli hedefimiz yılda 40 nakil yapmaktır. Ancak önümüzdeki yıllar içerisinde bu sayı artacaktır. Türkiye’de 4 bin üzerinde kornea nakli bekleyen hastamız var. Bankamızın kendi kayıtlarına göre Manisa’da 50 hastamız bulunmaktadır.” diye konuştu.

Haber Listesine Geri Dön