Haberler

Manisa´da İlk Diyabet Okulu Hastanemizde

Hastanemizde açılan diyabet okulunun tanıtım programı hastanemiz eğitim salonunda yapıldı. Tanıtımda konuşan Manisa Kamu Hastaneler Birliği Diyabet Eğitim İl Koordinatörü ve hastanemiz Endokrinoloji Uzmanı Dr. Sabriye Özkaya Kafesçiler, dünyada her 6 saniyede bir kişinin diyabet nedeniyle hayatını kaybettiğini ve diyabet hastası sayısının 415 milyonu geçtiğini söyledi.
Sağlık Bakanlığı tarafından diyabet hastalığı ile mücadele kapsamında hayata geçirilen diyabet okulları projesi kapsamında hastanemizde diyabet okulu açıldı. İlk dersin 1 Şubat tarihinde verileceği, okulun tanıtımı hastanemizde tedavi gören diyabet hastalarına yönelik olarak hastanemiz eğitim salonunda gerçekleştirildi.


Tanıtım toplantısına Yöneticimiz Uzm. Dr. H.A. Zafer Ulusan, Manisa Kamu Hastaneler Birliği Diyabet Eğitim İl Koordinatörü ve  hastanemiz Endokrinoloji Uzm.Dr. Sabriye Özkaya Kafesçiler, Endokrinoloji Uzm. Dr. Birsen Koyuncu, diyetisyenler, diyabet hemşireleri ve hastanede tedavi gören diyabet hastaları katıldı.
Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Yöneticimiz Uzm. Dr. H.A.  Zafer Ulusan, “Hastanemizde diyabet hastalarına, diyabet hastalığı konusunda bilgi vermek ve farkındalığı artırmak için diyabet okulunu açmış bulunuyoruz. Doktorlarımız Sabriye Hanım ve Birsen Hanım gerekli bilgileri verecek. Hepimiz için hayırlı olsun” dedi.
Manisa Kamu Hastaneler Birliği Diyabet Eğitim İl Koordinatörü ve hastanemiz Endokrinoloji Uzm. Dr. Sabriye Özkaya Kafesçiler de, diyabetin giderek yaygınlaştığına dikkat çekerek şunları söyledi:
“Diyabet artık dünya çapında pandemi etkisi oluşturan bir hastalık. Bulaşıcı ve salgın hastalık boyutuna ulaşmış durumda. Tüm dünyada bu hastalığın önüne geçmek için pek çok strateji ve proje geliştirilmekte. Sağlık Bakanlığımız bu bağlamda ‘Her insanın sağlıklı yaşam doğru beslenme lüks değil hakkıdır’ düşüncesiyle pek çok projeye adım attı. Bu projelerden bir tanesi de diyabetin önlenmesi, doğru tedavisi, komplikasyonlarıyla mücadelesi için eğitim çalışmalarıdır. Bu bünyede açılan diyabet okulları tüm ülkemizde yayılmakta. Manisa içinde Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin düzenlediği bu programın ilki bizim hastanemizde diyabet okulu olarak başlamaktadır.”

‘’1 Şubat itibariyle ilk diyabet okulumuzun dersi başlayacak 14 Mart gibi ilk diyabet okulumuzun eğitim süreci sonlanacak. İlk sertifikayı 14 Mart Tıp Bayramında verilmesi için planlama yapılacak. Kamu Hastaneleri grubundaki bütün A ve B grubu hastanelerde yapılacak olan bu eğitim çalışmalarını diğer hastanelerle koordineli bir şekilde yürüteceğiz’’ dedi.
 

Tanıtım toplantısına katılan ve 9 yıldır diyabet hastası olan Mehmet Ercan, 9-10 senedir diyabetle mücadele ettiğini ve vücudunda açılan yaraların kapanmak bilmediğini belirterek eğitime katılacağını söyledi.
Şehrinaz Güldane isimli diyabet hastası da şöyle konuştu: “Hastalıktan dolayı ayaklarında yara çıkanı gördükçe çok üzülüyorum. Ben de ayağımda yara çıkacak diye çok korkuyorum. Dikkat etmeye uğraşıyorum ama üzüntüler peşimizi bırakmıyor yemeklerime dikkat ediyorum” dedi.

Haber Listesine Geri Dön