Haberler

7 Yataklı Palyatif Bakım Merkezimiz Hizmete Girmiştir

Hastanemizde 7 yataklı Palyatif Bakım Merkezi hizmete girdi. Manisa’nın 3’üncü Palyatif Bakım Merkezi olma özelliği taşıyan birimde kronik rahatsızlığı olan ve kendi öz bakımlarını yapamayan hastaların son dönem bakımları yapılırken, hasta yakınları da tedavi konusunda eğitim alıyor.


Hastanemizde Göğüs Kliniği bölümünde hizmete giren Palyatif Bakım Merkezi’mizin tanıtımına Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Ayhan Korkmaz, Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, Yöneticimiz Uzm. Dr.H.A. Zafer Ulusan, Başhekim Yardımcımız Uzm. Dr. Münire Kuru, birimde görevli hekim ve hemşirelerimiz katıldı.
Yöneticimiz Uzm. Dr.H.A. Zafer Ulusan palyatif bakım merkezinin açılışı için bir araya olduğumuzu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.
Palyatif Bakım Merkezlerinin ülkede 2014 yılında gündeme geldiğini kaydeden Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Ayhan Korkmaz ise, merkez hakkında şu bilgileri verdi: "Kronik hastaların tedavisi ve hasta yakınlarının eğitimi ile ilgili bu merkezlerde biz her türlü ciddi onkolojik rahatsızlıkları olan hastayı alıyoruz ve kendilerinin son dönemle ilgili ağrı tedavilerini başta olmak üzere yapıyoruz. Bir nevi ailelerini de her türlü eğitime hazırlamış oluyoruz. Palyatif bakım merkezleri ilimizde 3 hastanemizde var. Akhisar Devlet Hastanesi’nde 8 yataklı, Turgutlu Devlet Hastanesi’nde 10 yataklı ve Manisa Devlet Hastanesi’nde de 7 yataklı palyatif bakımı hizmete sunduk."
Yöneticimiz Uzm. Dr.H.A. Zafer Ulusan’ın göreve gelmesiyle beraber Manisa Devlet Hastanesi’nin biraz daha dinamik hale gelmeye başladığına dikkat çeken Korkmaz, "2016 yılında şunu göreceksiniz ki Manisa Devlet Hastanesi’nin acil servisinde yenileme projemiz faaliyete girecek. Fizik tedavi alanlarımız genişleyecek ve kapasite artışı olacak. Aynı şekilde yoğun bakım ünitesindeki yatak sayılarını özellikle 3. basamak yoğun bakım yatak sayıları iki katına çıkacak. Kardiyovasküler cerrahi konusunda ve anjiyo konusunda da artık son aşamaya geldik, ihalesini tamamlayıp ilk 6 ay içerisinde özellikle nisan ayı içerisinde kardiyovasküler cerrahi merkezimizi hizmete açacağız.
Hastanede Palyatif Bakım Merkezi açılması için 2 yıldır yoğun bir çaba sarf eden Hastanemiz Başhekim Yardımcısı Uzm.Dr. Münire Kuru ise, "Burada kronik hastalıkları olan hastalarımız, kendi öz bakımını yapamayan, kendi tedavilerini sağlayamayan hastalar var. Hasta yakınları yardımcı oluyor onlara. Hasta yakınları bazı şeylere nasıl bakacaklarını bilemezler. Burada hekimlerimiz ve hemşirelerimiz özel olarak eğitim veriyorlar hastalara nasıl bakacakları, kronik hastalıkla nasıl baş edecekleri konusunda. Manevi, psikolojik ve tıbbi tedavileri sağlıyorlar. Daha sonra hasta yakınları burada hastaya nasıl bakacağını öğrenerek tedavisini de yaparak öğreniyor. Yani hastaya bakmayı bilmeden gitmiyorlar. Buradan çok memnun kalarak dua ederek ayrılıyorlar" dedi.

milliyet

Haber Listesine Geri Dön