Duyurular

Beslenme ve Diyet Birimimiz

BESLENME VE DİYET BİRİMİ ;

Hastanemizin klinik, poliklinik ve mutfak hizmetleri diyetisyenlerimiz tarafından yürütülmektedir. Hastane kadromuzda üç diyetisyenimiz görev yapmaktadır.

Mutfak Hizmetleri:

Bu bölümde; yatan hasta, refakatçi, staj yapan öğrenciler ve kurum çalışanlarının normal ve diyet yemeklerinin sunumunu sağlamak için sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik menüler planlanmakta, malzemelerin satın alınmasından depolanmasına, yemeklerin sağlık, hijyen ve lezzet koşullarına uygun olarak hazırlanıp pişirilmesine ve dağıtımına kadar her aşama kontrol edilmektedir. Tüm mutfak personelinin organizasyonu ve denetimi sağlanmakta, hastaların ve personelin sağlıklı, güvenilir, beslenme ilkelerine uygun olarak beslenmeleri planlanmaktadır. Hafta içinde günlük yaklaşık 2700  porsiyon yemek pişirilmekte, gerekli hastalara ara öğünler hazırlatılmaktadır.

  

Poliklinik Hizmetleri:

Hastanemiz diyet polikliniğinde hergün bir diyetisyen görev yapmaktadır. Hastanemiz uzman doktorları tarafından yönlendirilerek diyet polikliniğine başvuran hastanın yaşına, cinsiyetine, biyokimyasal ve klinik bulgularına göre kişiye özel beslenme programı düzenlenerek eğitimleri verilmekte, takip gerektiren hastalar rutin aralıklarla kontrole çağırılmaktadır. Gerek görülen hastaların tanitan cihazıyla segmental vücut analizi yapılmaktadır.

Hastanemiz bünyesinde yeni açılan Diyabet Okulu’nda diyabet hastalarına “ diyabette tıbbi beslenme tedavisi ve öğün planlanması ” konularında eğitim verilmektedir.

Klinik Hizmetleri:

Serviste yatan hasta ve refakatçilerin öncelikle yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanıp beslenme tedavileri takip edilerek gerekli değişiklikler yapılır, taburcu aşamasında da hastanın diyet programı hazırlanıp hasta ve refakatçisi bilgilendirilir. Beslenmesi yetersiz veya hiç olmayan hastaların (onkoloji, palyatif bakım hastaları)  enteral beslenme desteği sağlanmakta günlük beslenme takipleri yapılmaktadır.

Hastaya yemek hizmeti veren garsonlara “ diyet programları, yemek dağıtım hizmetleri, hasta ve personel ilişkileri, kişisel hijyen “ konularında hizmetiçi eğitim verilmektedir.

Diyalize giren hastaların kişiye özel diyet programını planlanmakta, aylık kan tahlili sonuçlarına göre hastanın diyetine uyumu kontrol edilmektedir.

Duyuru Listesine Geri Dön